АктуальноГоловнаКраїниСвітУкраїна

В ООН прийняли проект нової резолюції щодо Криму

У новому документі вперше застосовується термін “агресія” щодо АРК Крим, а також вводяться нові положення і вимоги до РФ.

 Третій комітет Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ГА ​​ООН) в четвер, 14 листопада, підтримав проект оновленої резолюції по Криму, в якому щодо півострова вперше застосовано визначення “агресія”, повідомляє Укрінформ. 

“За” проголосували 67, проти 23, утрималися 82 учасники. 

Ініціатором резолюції виступила Україна, ще близько 40 країн є її співавторами. Це вже четвертий документ ООН щодо порушення прав людини в Криму. Крім частин, які повторюють попередні тексти, проект резолюції містить ряд нових положень. Позицію України в комітеті представив заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця. 

Зокрема, для оцінки ситуації в Криму вперше пропонується застосовувати термін “агресія” – згідно з резолюцією від 1974 року “Визначення агресії”. У цьому документі, зокрема, визначено, що агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності або політичної незалежності іншої держави. При цьому жодне придбання території або особлива вигода, отримана в результаті агресії, не є і не можуть бути визнані законними. 

У проекті оновленої резолюції, як і в попередніх документах, зазначено, “що захоплення Криму силою є незаконним і таким, що порушує міжнародне право” і “що ці території мають бути негайно повернуті”. 

Документ передбачає, що генеральний секретар ООН підготує на наступну, 75 сесію Генасамблеї ООН, доповідь щодо її виконання. 

Крім засудження тортур з боку російської влади до політичних в’язнів, які застосовуються з метою отримання фальшивих зізнань, в документі констатується: “Окупація продовжує впливати на реалізацію соціальних та економічних прав жителів, у тому числі дітей, літніх людей та інвалідів”. 

Як і в попередніх резолюціях, нинішній проект засуджує факти насильства щодо жителів Криму. У той же час у ньому є нові положення, зокрема про те, що нинішня “політика і практика Російської Федерації складають постійну загрозу і унеможливлюють проживання в Криму і змушують населення виїжджати з півострова”. 

У документі міститься нагадування, що індивідуальні або масові насильницькі переміщення, а також депортація з окупованих територій на територію окупаційної держави або в будь-яку іншу країну заборонені міжнародним гуманітарним законодавством. 

“…Російська Федерація проводить політику і практику, спрямовану на зміну демографічної структури в Криму”, – йдеться в документі. 

При цьому уточнюється, що “окупаційна влада не може депортувати або переміщати власне цивільне населення на окуповану територію”. У проекті рішуче засуджуються масове затримання правозахисників під приводом боротьби з тероризмом та інші форми репресій щодо них, в тому числі щодо активістів громадянської ініціативи Кримська солідарність, яка документує порушення на півострові і надає гуманітарну допомогу сім’ям жертв політично мотивованих переслідувань. 

Резолюція позитивно оцінює звільнення Росією і Україною утримуваних осіб 7 вересня 2019 року і “закликає Російську Федерацію звільнити всіх українських громадян, які незаконно утримуються і забезпечити безпечне повернення їх в Україну”. 

У документі засуджуються всі старання Росії легалізувати її спроби анексувати Крим, в тому числі автоматичне нав’язування російського громадянства, проведення незаконних виборчих кампаній і зміну демографічної структури населення. 

Серед вимог до Росії додалося нова: утримуватися від арешту або кримінального переслідування жителів Криму за незлочинні дії або думки, висловлені в тому числі в коментарях або постах в соціальних мережах до окупації, і звільнити всіх жителів Криму, які були арештовані або ув’язнені за такі дії. 

У проекті резолюції також передбачена вимога до Росії співпрацювати зі Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ, яка повинна мати безпечний і безперешкодний доступ до всієї території України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь. 

У документі міститься заклик до країн-членів продовжувати адвокацію України на двосторонніх і багатосторонніх форумах заради дотримання прав людини, в тому числі, шляхом засудження порушень і зловживань у Криму. 

За процедурою текст резолюції, схвалений комітетом ГА ООН, повинен бути винесений на розгляд Генеральної Асамблеї в грудні. 

Раніше Генасамблея ООН прийняла три резолюції щодо порушення прав людини в Криму – в 2016, 2017 і 2018 роках, проте Росія проігнорувала їх виконання.

Нагадаємо, 18 грудня 2018 року Генасамблея ООН більшістю голосів прийняла підготовлену Україною резолюцію щодо Криму, яка закликає Росію вивести збройні сили з півострова і припинити незаконну окупацію української території. А через кілька днів прийняла ще одну резолюцію щодо Криму, в якій, зокрема, говорилося про порушення прав людини в Криму.

Теги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перевірити також

Close
Close